Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Cięcie Strumieniem Wody - cięcie wodą

Obróbka materiałów wysokociśnieniowym strumieniem wodnym (water-jet cutting) zaliczana jest do grupy technologii określanych mianem High-Tech. Ze względu na różnorodność zastosowań jest obecnie używana we wszystkich gałęziach przemysłu (m.in. lotniczym, samochodowym, metalowym, kamieniarskim, szklarskim, budowlanym, papierniczym, czy spożywczym).
Narzędziem tnącym w przypadku tej technologii jest sprężony i skierowany pod bardzo wysokim ciśnieniem strumień wody o średnicy kilku dziesiętnych milimetra. Pozwala to osiągnąć najwyższą precyzję procesu cięcia, doskonałą powtarzalność wymiarów oraz niezwykle wysoką jakość ciętych krawędzi - zwykle bez konieczności wykonywania obróbki wykańczającej. Tnący strumień wodny pozostawia po sobie jedynie minimalną szczelinę, równą jego średnicy.
Jedną z najważniejszych zalet systemu cięcia strumieniem wodnym jest brak oddziaływania termicznego na obrabiany materiał, przez co nie dochodzi do zmian jego struktury (maksymalna temperatura procesu to 40 °C). Ponadto nie występuje praktycznie żaden nacisk na obrabiany materiał, gdyż nie ma on bezpośredniej styczności
z narzędziem.
Do cięcia metali, szkła, kamienia i innych twardych materiałów opracowana została specjalna metoda, w przypadku której do strumienia wodnego zostaje doprowadzony materiał ścierny zwiększający siłę cięcia. Metoda ta znana jest pod nazwą "Paser".
Uniwersalność zastosowania metody cięcia strumieniem wodnym powoduje, że dla niektórych materiałów jest to jedyny sposób obróbki pozwalający na uzyskanie dowolnego efektu w trybie jednej operacji technologicznej.

Tutaj uzyskacie Państwo szczegółowe informacje na temat technologii cięcia strumieniem wodnym.



Film instruktażowy przedstawiający technologię cięcia strumieniem wodnym.

Film przedstawiający proces cięcia strumieniem wody w firmie METALMIX.


Cięcie wodą Firma METALMIX dysponuje najlepszą obecnie na świecie wycinarką do cięcia systemem water-jet cutting - IFB2 (6000 BAR), której producentem jest amerykański koncern FLOW INTERNATIONAL CORPORATION - lider rynku w zakresie tego rodzaju technologii.
Podczas procesu cięcia strumień wody kierowany jest na materiał pod ciśnieniem około 6000 atmosfer, co pozwala na obróbkę materiałów o grubości nawet do 500 mm - przy dużych projektach, standardowo do grubości 190 mm. Obszar roboczy urządzenia wynosi 3600 x 1800 mm.

Cięcie strumieniem wody Jako jedna z nielicznych firm posiadamy urządzenie wyposażone w system Dynamic Waterjet z aktywną kontrolą głowicy tnącej. Dzięki zastosowaniu tego systemu wyeliminowany został efekt uboczny procesu cięcia, jakim było odchylenie strumienia oraz brak kąta prostego, przez co dochodziło do powstawania błędów geometrycznych obrabianego elementu. Różnica pomiędzy prędkością strumienia wchodzącego w materiał w stosunku do prędkości strumienia wychodzącego z materiału oraz zmiana struktury strumienia podczas cięcia powodują, że szczelina u góry jest mniejsza niż szczelina u dołu ciętego materiału. Poprzez aktywną kontrolę głowicy tnącej Dynamic Waterjet mamy możliwość zachowania jak najmniejszej tolerancji przy wszystkich prędkościach cięcia. Metoda ta gwarantuje lepszą wydajność produkcji w porównaniu do konwencjonalnej strumieniowo-ściernej metody cięcia.

Szczegółowe informacje dotyczące systemu Dymamic Waterjet uzyskacie Państwo tutaj.


Film przedstawiający system Dynamic Watejet.

Obszar roboczy posiadanej przez nas wycinarki IBF2 (6000 BAR) wynosi 3600x1800mm. Przy użyciu tego urządzenia jesteśmy w stanie obrabiać praktycznie każdy rodzaj materiału, a w szczególności:
- stale (stopowe, konstrukcyjne, nierdzewne),
- metale kolorowe (m.in. miedź, mosiądz, aluminium),
- tworzywa sztuczne,
- szkło,
- gumę,
- kamień,
- ceramikę,
- materiały drewnopochodne.

Zlecenie usługi lub złożenie zapytania ofertowego odbywa się poprzez dostarczenie w formie wydruków lub plików w formacie CAD (.dwg lub .dxf) dokumentacji technicznej konkretnych elementów. Wspomniane pliki można również przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres handlowy@metalmix.pl.



Metalmix.pl on Facebook
metalmix.pl on Youtube